کمپین تبلیغاتی

یکی از جملاتی که امروزه خیلی زیاد می شنویم و می بینیم کمپین تبلیغاتی (Advertising Campaign) است، که از جانب شرکت های تبلیغاتی دیده می شود. کمپین تبلیغاتی اقدام ها و فعالیت های برنامه ریزی شده ایست که پیام تبلیغات را با رسانه مناسب و با بودجه ای مشخص به جامعه هدف می رساند.

حال باید بدانیم که مراحل اصلی اجرای یک کمپین تبلیغاتی چیست:

1- Mission  (شناسایی و اولویت بندی اهداف تبلیغ):

کمپین تبلیغاتی شرکت

زمانی که صحبت از تبلیغات و کمپین تبلیغاتی می شود، باید ابتدا هدف از تبلیغ را مشخص کرد.

یعنی آیا هدف معرفی است یا ترغیب و یا یادآوری محصولات و خدمات به مشتریان. زمانی که هدف مشخص شد به راحتی می توان جامعه هدف را مشخص کرد و مسیر را برای تبلیغات صحیح هموار کرد.

2- Message (پیامی که در زمان ارائه تبلیغ بایستی منتقل شود):

کمپین تبلیغاتی چیست

موضوع مهم دیگر این است که پیام تبلیغات چه باید باشد و چگونه باید طراحی شود. شاید بتوان به جرات گفت آنچه می تواند یک تبلیغ را متفاوت کند، طراحی پیام تبلیغ است. پیام یا محتوای تبلیغ، به کمپین هویت می دهد.

3- Media (چه رسانه هایی را باید برای تبلیغات استفاده کنیم):

اصول کمپین تبلیغاتی

باید در انتخاب رسانه هایی که با توجه به بازار هدف و مأموریت تبلیغ میخواهیم از آن ها استفاده کنیم خیلی دقت کنیم. در واقع سوال مهمی که بعد از مشخص شدن پیام تبلیغاتی و هدف تبلیغاتی باید مشخص شود این است که رسانه را برای ارسال پیام انتخاب کنیم. یک سازمان حرفه ای، با توجه به مخاطب و هدفی که از کمپین تبلیغاتی دارد، رسانه مناسب را انتخاب می کند. اینکه بیلبورد خوب است یا تلویزیون یا تبلیغ در مترو، و ….. این را باید براساس هدف و مخاطبان تبلیغات و بودجه مشخص کرد نه براساس توصیه دارندگان رسانه.

4- Money (بودجه مورد نظر به منظور طراحی، تدوین و ارائه تبلیغ چقدر است و با چه استراتژی و تاکتیکی باید هزینه گردد):

بودجه تبلیغات

تعیین بودجه یک کمپین تبلیغاتی جزء اولین مواردی است که باید به آن فکر، و برای آن برنامه ریزی کرد. مدیران بهتر است بودجه تبلیغاتی خودشان را مشخص کنند چرا که مبنای تعیین پیام و شناسایی رسانه مناسب، بر مبنای همین بودجه بندی خواهد بود.

5- Measurement (اندازه گیری کارایی و اثربخشی تبلیغات از ابعاد گوناگون بایستی زمینه تبلیغات آینده باشد):

نمونه کمپین تبلیغاتی

در این مرحله باید به این سوال پاسخ داد که آیا تبلیغاتی که انجام شد، اثربخش بوده است یا خیر؟ آیا اهدافی که از قبل در هدف گذاری مشخص کرده ایم را بدست آورده ایم؟ با اندازه گیری اثربخشی تبلیغات می توان ایرادها و مشکلات را شناسایی کرد و در کمپین های بعدی از بروز آنها جلوگیری کرد.

نکته مهم در مورد کمپین تبلیغاتی آن است که باید همواره مورد سنجش و پایش واقع شده تا میزان اثر بخشی کمپین تبلیغاتی مورد ارزیابی قرار گیرد و این ممکن نیست مگر آنکه از ابتدا معیارهای عددی مشخصی برای سنجش کارآیی کمپین تعریف گردد.

با توجه به مفاهیم فوق می توان تعریف زیر را مجدد در پاسخ به سوال کمپین تبلیغاتی چیست ارائه داد:

کمپین تبلیغاتی مجموعه ای از فعالیت های تبلیغاتی چندجانبه است که قبل از هر چیز باید هدف کمپین مشخص شده و مخاطب تعیین شود و با برنامه ریزی دقیق، کوشد پیام مناسب در دوره زمانی مناسب با بودجه مناسب و رسانه های مناسب برای مخاطب مناسب ارسال کرده و تعداد بیشتری از مخاطبان را برای نزدیک تر کردن ارتباط با مالک کمپین، ترغیب کند.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *